четвъртък, 30 май 2013 г.

ретрофит на систамата

  Старите автомобили с автоклиматици са зареждани с хладилен агент R12 .  Фреон R 12 се зарежда в автомобили произваждани до 1993г. Спрян е поради замърсяването на околната срада . Според европейското законодателство трябва да се преустанови използването на всякакви озоноразрушаващи фреони , какъвто е и Р12 , затова неговото производство е силно ограничено и скоро ще бъде напълно спряно . За да продължите да използвате автоклиматика си  , ние Ви съветваме за преработване на системата към много по - удобния и безопасен за околната среда R134a . Процедурата , която се извършва , за да стане тази смяна се нарича ретрофит и се изпълнява само от специалисти по автоклиматична техника . Преди да се премине към зареждане с новият фреон е необходимо да се извършат няколко действия . 
     R 134a има различна молекулна структора от R12 , което изисква използването на различни маркучи и уплътнения . Компресорът може да не е подходящ за тези масла ( възможно е материалите от които е пройзеден да не са съвместими с R134a или с маслото за  PAG ) и сервизните клапани за обслужване на климатичната система  са с различен дизайн (конфигурация и форма ) . Минералните масла , с които работи климатичната система с фреон R12 не могат да с смесват с хладилен агент R134a . Използването им  ще доведе до лоша работа на компресора и в последствие до дълготрайни дефекти на самия компресор.

     Промиване на системата и прочистване на остатъци от минерално масло и стария фреон
     Подмяна на маслото в компресора 
     Подмяна на филтър дехидратор
     Подмяна на о-пръстени от гумени на силиконови
     Зареждане на системата с новия фреон R134a 
  
      Така автоклиматика ще работи по добре и безвредно за околната среда !


Повече информация ще разберете тук .





указания и съвети за работа на климатика

В горещите дни , с температури над 28°C  ,особенно когато автомобилът е стоял на слънце , не ...

  В горещите дни , с температури над 28
°C  
,особенно когато автомобилът е стоял на слънце , не пускайте климатика веднага след потегляне , а първо свалете всички стъкла   за около минута., за да проветрите купето в движение . Температурата в автомобила може да достигне 70-80 
°C
  .По възможност избягвайте да паркирате автомобила на слънце , използвайте защити щори . Първите няколко минути настройте вентилатора на най - висока скорост , в режим циркулация на вътрешния въздух . Използвайте рециркулацията най - много 5 минути . Ако забравите , нивото на въглероден двуокис може да достигне опасни стойности .  След като автомобила се охлади  , насочете струята към предното стъкло. Там шансовете да настинете са малки поради факта , че не духа пряко във Вас . Ако автомобила е оборудван с климатроник  , регулирайте темературата така , че разликата с външната температура да е максимум 10-12 
°C
 . По големи температурни разлики са опасни за Вашето и на пасажерите здраве . Ако влезете потен в автомобила  , не пускайте силно веднага климатика , или наметнете риза или дреха с дълги ръкави . Когато слезете от автомобила след дълго шофиране е препоръчително да угасите автоклиматика или климатроника 5-10 мин преди крайната си точка . 

Повече може да научите на http://climatronic.alle.bg/